* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Jánosi Valéria , dátum: feb 17, 2022 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Társat találni egyáltalán nem könnyű, de nehezített terepen mozognak azok, akiknek gyerekük van, és úgy próbálnak randizni. Rengeteg kérdés és szorongás van bennük: kellek én még valakinek a gyerekemmel együtt? Mikor és hogyan mutassam be az új páromat a gyerekemnek?
Aki egy válás vagy hosszabb párkapcsolat után marad egyedül, ráadásul úgy, hogy nagyrészt ő neveli az exével közös gyereke(ket) is, annak nemcsak a válás utáni gyászfolyamattal, a megtépázott önbecsülése helyretételével kell szembenéznie, hanem általában komoly szervezési és időmenedzselési problémát is jelent összehozni egy randit.
Nézzük sorban, hogyan lehet úrrá lenni a nehézségeken!
Sajnos a válás után a legtöbb embert arra biztatja a környezete, hogy menj, keress új társat minél előbb! „Ne maradj egyedül, mutasd meg annak a szemétnek, hogy te hamarabb találsz társat, mint ő! Hadd lássa, hogy mit veszített!”. A legtöbb társkeresőt errefelé hajtja a súlyos önbecsülés-hiánya is. Tényleg be akarja bizonyítani magának és a környezetének (de leginkább az exének), hogy kell ő még valakinek, hogy igenis jó nő/pasi. Így aztán lehet, hogy még ki se mondták a válást, de ő már elkezd randizni.
Csakhogy olyan állapotban teszi ezt, amikor még egyáltalán nem alkalmas arra, hogy megtalálja azt a társat, akivel valóban boldogan együtt tud majd élni. Egyrészt még ezer szállal kötődik az exéhez: még akkor is, ha gyűlöli őt (ekkor kötődik csak igazán szorosan! A gyűlölet legalább olyan erősen köt a másikhoz, mint ha rajongásig szeretném!). Nem fair az új partnerrel szemben sem, ha úgy kezdek bele egy kapcsolatba, hogy még fél lábbal benne vagyok a másikban.
De nem jó a társkeresőnek sem, hiszen nem tud teljesen nyitott lenni az új kapcsolat felé, a gondolatait még mindig az ex, a válás, a gyerekelhelyezés, vagyonmegosztás hercehurcája köti le.
Amikor olyan klienssel dolgozom együtt társkereső coaching keretében, aki épp váláson vagy szakításon megy át, azt javaslom neki, hogy előbb gyászolja el a korábbi kapcsolatát, addig ne kezdjen el keresni új társat, amíg az exével lelkileg és gyakorlatilag is nem jut el egy nyugvópontra.
A gyász része az, hogy elsiratom a kapcsolatot, a vele kapcsolatos reményeimet, megengedem magamnak, hogy haragudjak (az exre, a világra, magamra). Átélem a szomorúságot, a magányt, a reménytelenséget. Sajnos ez az, amit a legtöbben meg akarnak spórolni, mert ez rendkívül fájdalmas élmény. Sokkal könnyebb ezen gyorsan átugrani, és belevetni magunkat egy új, friss kapcsolatba. Csakhogy, ha ez a fájdalmas folyamat kimarad, könnyen megeshet, hogy a lelkem mélyén nem fogom tudni elengedni a régi társat, és ez erősen akadályozni fog az új kapcsolat kialakításában.
Ha nem rágom át magam azon, hogy nekem mi volt a részem abban, hogy a régi kapcsolat tönkrement, az új viszonyban ugyanezeket a hibákat fogom újra meg újra elkövetni. Pszichológiai szempontból nagyon is megéri átküzdeni magunkat a fájdalmas gyászfolyamaton, és a randizást arra az időszakra halasztani, amikor már ismét egyben vagyok lelkileg.
Már csak azért sem érdemes azonnal belekezdeni a randizásba, mert a gyerekednek is időre van szüksége. Sajnos a legtöbb szülő egyáltalán nem gondol bele, hogy a válással a gyereke számára felrobbant a korábban biztonságosnak hitt világ. A családja szétesett, lehet, hogy ki kell költöznie abból a lakásból, ami az otthona volt. Ha a szülője ezt a „katasztrófát” megspékeli azzal, hogy rögtön új társ után néz, felfoghatatlanul nehéz helyzetbe hozza a gyerekét.
Nagyon fontos, hogy adj időt a gyerekednek is! Biztosítsd róla, hogy számodra mindig is ő lesz az első és a legfontosabb! Ha már együtt ki tudtatok alakítani egy biztonságos új életet, ha segítettél neki kibeszélni, kisírni, kidühöngeni a gyászát, akkor jöhet el az idő arra, hogy új társat kezdj keresni.
Hidd el, megéri ezt az időt kivárni, mert a gyereked könnyebben el tudja majd fogadni az új társadat, ha eljön ennek az ideje. Ha idő előtt kezdesz randizni, ha idő előtt vezeted be az új partneredet az életébe, akkor számtalan problémával kell majd szembenéznetek: tanulási problémák, magatartás zavarok, tiszteletlenség a szülő felé, dacosság, fizikai betegségek.
Találkoztam már olyan társkeresővel, aki a randizási időszak alatt elhallgatta, hogy gyereke van. Azt mondta, hogy jobb ez így, hiszen, ha már az elején bevallja, hogy szülő, akkor senki nem akar majd ismerkedni vele. Sajnos így sem járt jobban: amikor megismerkedett egy kedves pasival, elkezdődött a kapcsolat, a hölgy azon kezdett tipródni, hogy mikor mondja meg a párjának, hogy van két gyereke, akik vele együtt élnek. Természetesen váratlanul kiderült a dolog, és a férfi elhagyta a nőt, mert nem tudott többé megbízni benne.
Azt javaslom, hogy már regisztrációs lap kitöltése során jelezd, hogy gyerekeid vannak!
Fontos, hogy a gyerekeddel is tudasd, ha randizni kezdesz. Ha úgy érzed, eljött az ideje a randizásnak, ezt érdemes elmondanod a gyerekeidnek. Természetesen az ő szintjükön, nyelvükön. Azt azonban egyáltalán nem kell megosztani velük, hogy éppen kivel randizol. Ha kicsik a gyerekek, érdemes az apás/anyás estékre, hétvégékre időzíteni a randikat, és akkor nem kell magyarázkodnod. De a gyereknek tudnia kell, hogy hosszú távon partnert keresel!
Akkor, amikor már valamelyest elköteleződtetek egymás mellett az új partnereddel. A gyerek számára az a gondolat, hogy a szülőjének új párja van, egyáltalán nem könnyű. Még akkor sem, ha látszólag átsiklik a témán. Nem igazságos elvárni tőle, hogy gyorsan megküzdjön ezzel.
Számtalan félelem és kérdés keletkezik ilyenkor a fejében: „Most akkor ide fog költözni? Hozza a gyerekeit is? Én már nem vagyok neked fontos?” Egészen biztos, hogy a kamaszodó gyerekeid nem éppen illedelmes stílusban fognak erről a témáról véleményt nyilvánítani.
Éppen ezért nem kell megismernie a gyerekednek a futó randipartnereidet! Bőven elég arról az egy személyről tudnia, akivel valóban tartós kapcsolatban gondolkodtok.
Az új párodat fokozatosan ismertesd meg a gyerekeiddel! Először csak mondd el, hogy van valaki, akivel mostanában találkozgatsz! Válaszolj a gyereked vele kapcsolatos kérdéseire őszintén! Hagyjál neki időt arra, hogy megeméssze az információkat, engedd, hogy megossza veled az aggodalmait! Biztosítsd róla, hogy a vele való kapcsolatodon az új partner nem változtat semmit!
Az első találkozást szervezzétek rövidre, és egy semleges helyet válasszatok: gyorséttermet, parkot. Így a gyerekek nem érzik úgy, hogy valaki az otthonukba férkőzik, vagy hogy csapdába estek egy idegen ember lakásán.
Később pedig fokozatosan vezesd be az új párodat a családod életébe!
Bármennyire is nehéznek tűnik anyaként vagy apaként ismerkedni, fontos tudnod, hogy emberek százezrei csinálják ugyanezt, és a többségük sikeresen talál magának társat! Neked is sikerülni fog!
Ha elakadtál a társkeresés folyamatában, gyere el társkereső coachingra!