* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Verticordia , dátum: máj 24, 2025 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Korábban már írtam arról, hogy a kutyatartás milyen befolyással lehet arra, hogyan tudunk ismerkedni. De mi a helyzet a macskákkal? Érdemes-e a profilképünkön szerepeltetni az állatainkat, illetve annak van-e értelme, ha nem a saját állatunkkal pózolunk?
A magyarok nagyon szeretik az állatokat, legalábbis nagyon sokan tartanak valamilyen házi kedvencet: a háztartások csaknem háromnegyedében vannak jelen ezek a jószágok. A leggyakoribb kedvenc a kutya: ők az állattartó háztartások háromnegyedében lelhetők fel. Senkit nem fog meglepni, hogy a második helyen a macska áll: az állattartó háztartások felében van jelen. Ebből látszik, hogy sok esetben mindkét állatot megtalálhatjuk.
Természetesen hatalmas különbségeket láthatunk az állatokhoz való viszonyulás tekintetében különböző emberek között: a városiak jellemzően inkább kedvencként, barátként (olykor kicsit gyerekpótlékként) kezelik az állataikat, vidéken elsősorban a hasznosságon van a hangsúly, de ott is egyre többen viszonyulnak újfajta módon az állataikhoz.
Szerepet kapnak még a nyulak, hörcsögök, vadászgörények, és a többi, de most maradjunk a két legnépszerűbb házi kedvencnél és a társkeresés témájánál.
Miket árul el rólunk, a személyiségünkről, ha jellemző ránk az állatszeretet? És az, hogy milyen állatot preferálunk? Elterjedt sztereotípiák léteznek ez ügyben, mintha a kutyás és a macskás emberek két külön személyiségtípushoz tartoznának.
Melyek a kutyások és macskások közötti különbségek?
Sokszor elhangzik például, hogy a macskás emberek befelé fordulóbbak, maguknak valók, függetlenek, akár a háziállatuk. Kifejezetten jellemzőnek tartják hosszú távú szinglik esetében a macskatartást, hiszen a cicát könnyebben otthon lehet hagyni egyedül, nem igényel akkora gondoskodást, nem kell sétáltatni, rajta keresztül nem muszáj másokkal érintkezni.
A kutyások ezzel ellentétben állítólag sokkal nyitottabbak, extrovertáltak, szívesen mennek társaságba, gondoskodók (bár sajnos nem minden kutyatartó bánik jól az állatával), a városban lakó kutyás hatalmas áldozatokra képes, úgy mint még hétvégén is korán felkelni, mert le kell vinni az ebet sétálni, pénzt és energiát nem kímélve megoldani az eb elhelyezését, ha el kell utaznia… A kutyás ember ezek szerint megbízható, áldozatkész, szorgalmas: ezek persze csak általánosítások, de lehet bennük valami.
Milyen jelentősége van a kutyás vagy macskás mivoltnak a párkeresésben?
Egy 2010-es tanulmány szerint, amely osztrák és japán társkereső profilokat vizsgált, az derült ki, hogy a felhasználók 45%-a szerepeltetett kutyát, és 25%-a macskát valamelyik profilképén. Érdekes az is, hogy milyen háziállatra hogyan reagálnak a társkeresők: ha férfiak kutyával jelentek meg, akkor a nők férfiasabbnak látták őket (noha itt érdemes megjegyezni, hogy nagyon nem mindegy, milyen fajtához tartozik az a kutya), míg a macskás férfiakat femininebbnek gondolták. Noha a valóságnak ezek a percepciók egyáltalán nem biztos, hogy megfelelnek, érdemes erről tudni, ha tudatosan alakítjuk a portfóliónkat.
Mivel a férfiak esetében a kutya pozitív hatást kelt, létezik olyan tendencia is, hogy az adott férfi nem saját, hanem kölcsön kutyával operál, vagyis csak úgy tesz, mintha lenne kutyája, hogy így vonzza be a nőket. De ez viszonylag ritka jelenség, gyorsan le is lehet vele bukni, ha a valóságban is megismerkedünk valakivel.
Származhatnak-e konfliktusok abból, hogy kinek milyen állata van?
Inkább olyan párok között lehet probléma, amelyek egyik tagjának nincs és korábban se volt állata, extrém tisztaságmániás vagy allergiás a szőrre, a partnere viszont igazi állatbolond. Persze közöttük is vannak olyanok, akik toleránsak, illetve alapvetően nyitottak a házi kedvencekre. A kutyás és macskás gazdik inkább csak csipkelődnek, hiszen a közös platform mégis csak az állatok szeretete, és a legtöbb kutyás szereti simogatni a cicákat, a macskások is kedvelik az ebeket, legfeljebb jobban vonzódnak a macskák függetlenségéhez.
Nagyobb ellentét lehet két olyan ember között, akik alapvetően mást gondolnak az adott állatokhoz való viszonyról: a kutya helye a kertben versus a kutya együtt alhat a gazdival ellentétet, azt hiszem, sokkal nehezebb feloldani, mint azt, ha két városi ember nem azonos állatot tart, viszont azok a lakásban, a gazdi közvetlen közelében élnek.
Ha a pár össze akar költözni, akkor már jelenthet gondot a két (vagy akár több) jószág összepasszintása, de nagyon sok helyen él kutya és macska egy háztartásban, a legnagyobb békességben, főleg az olyan állatok barátkoznak meg könnyen, amelyeket nem az udvaron tartanak.
Összességében szerintem érdemes szerepeltetni az állatunkat a profilunkban, legalább említés szintjén, de közös képet is feltehetünk, annak figyelembevételével, hogy milyen fajták szerepeltetése nem igazán szerencsés. Ha egy férfi nagyon alacsony, furcsa hatást kelt egy hatalmas testű kutyával, vagy fordítva, egy magas, izmos pasi aprócska ölebbel… De az is igaz, hogy ha a kedvencünk az életünk fontos része, családtag számunkra, akkor jobb, ha a lehetséges partnerek kezdettől fogva tisztában vannak a létezésével, mert csak akkor lesz harmonikus a kapcsolatunk, ha az állatunkkal együtt el tudnak fogadni.
És ha valakinek az állata elfogadott bennünket, az rengeteg plusz pontot jelenthet az új partnernél. Főleg, ha az exe például nem viszonyult túl pozitívan a kedvencéhez.