* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Jánosi Valéria , dátum: máj 23, 2024 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Igen divatos ma mindenkit „lenárcizni”. A társkereső klienseim rendre azt kérdezik, hogyan tudják kiszűrni a nárcisztikust még az első randik során.
Aki úgy véli, hogy akárcsak egyszer is kapcsolatba került egy nárcisztikussal, az borzasztóan gyanakvóvá válik. Teljes joggal, hiszen, ha valaki tényleg személyiségzavaros, azzal lehetetlen egészséges párkapcsolatot kialakítani. Vele egy őrült hullámvasúttá válik az élet, összetöri a partnere önbecsülését, és kőkemény munka egy ilyen kapcsolat után talpra állni, újra megbízni valakiben.
Éppen ezért azok, akik egyszer már megégették magukat, már a randizás elején szeretnék kiszűrni a nárcisztikusokat. Sajnos ez a tapasztalat a legtöbb társkeresőt nagyon gyanakvóvá teszi, és a legapróbb jel esetén is riadót fúj, majd kiadja a partnere útját. Akár az olyan randipartnerre is nemet mondhat, aki egyáltalán nem személyiségzavaros.
Van néhány jel, amire érdemes felkapni a fejünket, és átgondolni a kapcsolat sorsát. Mutatok néhányat.
Figyeld meg, hogy mennyire empatikus!
A nárcisztikusok nem, vagy csak korlátozott mértékben képesek az empátiára. Ez azt jelenti, hogy ha elmondod neki, hogy valami bánt téged, akkor érvényteleníti az érzéseidet. Például ilyeneket mond: „Jaj, tényleg kiakadtál ezen? Ez semmiség. Kár így felfújni a dolgokat!” Vagy kinevet a fájó érzéseid miatt, nem érti, hogy miért érzed ezt.
(Klasszikus példám: amikor meghalt a nagymamám, az egyik rokon megkérdezte, hogy miért vagyunk ennyire lehangoltak…)
Támadásba is lendülhet, különösen akkor, ha a vele kapcsolatos nehéz érzéseidről számolsz be. Ő ezt kritikának hallja, és könnyen lehet, hogy elkezd arról beszélni, hogy te se vagy egy matyóhímzés.
A randizási szakaszban ezt úgy lehet tesztelni, hogy elmesélsz neki egy közepesen súlyos történetet az életedből. Valami olyasmit, amikor megbántottak, kitoltak veled. Figyeld a reakcióját! Az együttérző ember ezeket hallva így reagálhat: „Hú, ez tényleg nehéz lehetett neked! Biztos fájt, hogy ezt tették veled. Lehet, hogy tehetetlennek, kétségbeesettnek érezted magad.” Ha valaki így reagál, megütötted a főnyereményt, házasodj össze vele! A valóság azonban az, hogy csak az tud így reagálni, aki tanult erőszakmentes vagy asszertív kommunikációt, esetleg gyakorló pszichológus. Vagyis a randizók 0,5%-a. Az elfogadható középút így hangzik: „Elhiszem, hogy kiakadtál. Velem is történt már hasonló.” És elkezdi mondani a saját történetét, hogy bizonyítsa: érti, mi történt veled. Ez nem az empátia csúcsa, de még elmegy.
A zéró együttérzés ez: „Jaj, hát ezen kár kiakadni. Biztos, te is követtél el hibákat. Neked is részed lehetett abban, hogy így alakultak a dolgok.” Itt az empátia csíráját sem látni. Nem biztos, hogy ezzel az emberrel érdemes folytatni a kapcsolatot. Ha összekötöd vele az életedet, nagyon magányos leszel a nehéz helyzetekben.
Figyel rád, vagy csak magával foglalkozik?
A nárcisztikusról köztudott, hogy mindig ő szeretne a figyelem középpontjában lenni. Fontos számára, hogy minél előnyösebb színben tüntesse fel magát, ezért imád önmagáról beszélni. Lelkesen mutatja be a sikereit, az elért eredményeit a karrierjében. Elmeséli, hogy milyen szuper a lakása, a kocsija, a ruházata, milyen luxus helyeken nyaral. A lényeg, hogy megcsillogtassa saját fényes életét. Rád nem igazán kíváncsi. Nem kérdez, nem érdekli, hogy te ki vagy. Ha meg is kérdezi, a válaszodra már nem igen figyel.
Ez az első randikon viszonylag gyorsan kiszűrhető. Az ilyen ranidpartnerrel nem érdemes még egyszer találkozni. A helyzet veszélye, hogy könnyen bedőlhetsz az általa kínált életstílus csábításának. Nem érdemes…Ha kialakul vele egy kapcsolat, nem sok figyelmet kapsz majd tőle. Ahhoz, hogy ő még jobban csilloghasson, szisztematikusan fogja leépíteni az önbecsülésedet.
Mennyire kontrolláló?
A nárcisztikus számára a legfontosabb, hogy mindent kézben tartson és kontrolláljon. A világnak úgy kell működnie, ahogy ő akarja. Neked is úgy kell működnöd, viselkedned, gondolkodnod és érezned, ahogy ő azt elvárja. Ha nem így teszel, nagyon gyorsan jön a büntetés.
Az első randikon ezt is fel lehet ismerni. Sajnos sok nő összekeveri a kontrolláló viselkedést a férfiassággal. Sok társkereső kliensem elvárja, hogy a férfi szervezze meg a randit. Találja ki, hová menjenek, válassza ki az étteremben a legmegfelelőbb helyet, döntsön a randi hosszáról. Számukra ez jelenti a férfiasságot. Ha egy férfi ezt maga intézi, anélkül, hogy a nőt megkérdezné minderről, ez a kontroll jelének számít.
Ha tetszel egy kontrollmániás férfinek, az holnap is és holnapután is találkozni akar veled. Követeli, elvárja, hogy tedd magad szabaddá. Ha nem így teszel, akkor megjelenik a munkahelyeden, mert neki annyira tetszel, hogy nem bír ki egy napot sem anélkül, hogy látna. Sokan ezt a hatalmas szerelem jelének gondolják. Pedig ez színtiszta kontroll. Hiába mondtál nemet a kérésére, magyaráztad el, hogy nem érsz rá, ez őt egy cseppet sem érdekli. Ha ő úgy dönt, hogy találkozni fogtok, akkor elintézi, hogy találkozzatok, függetlenül attól, hogy te mit szeretnél. Ne dőlj be neki, légy résen! Ez nem szerelem, hanem kontroll, a nárcizmus egyik nagyon fontos jele!
Nem bírja a kritikát és az elutasítást
A nárcisztikus leggyengébb pontja a kritika. Ha negatív véleményt fogalmazol meg vele kapcsolatban, esetleg elutasítod a gondolatait, terveit, akkor teljesen kiakad, rosszabb esetben indulatos lesz. A legapróbb elutasításra is nagyon erősen reagál. Bevágja a durcát, megsértődik, nem szól hozzád, nem keres napokig. Neked pedig fogalmad sincs, hogy mivel bántottad meg, mert a legtöbb esetben el sem árulja, hogy mi baja van.
Az első randik során érdemes ezt is tesztelni. Ha javasol egy randit, és te nem érsz rá, mondd meg neki, és figyeld a reakcióját! Ha megsértődik, duzzogni kezd, akkor egy felnőtt testbe bújt ötévessel van dolgod. Nem biztos, hogy érdemes folytatni ezt a kapcsolatot. Kipróbálhatod azt is, hogy ellentmondasz neki, nem értesz egyet a véleményével. A nárcisztikus számára mindez támadást jelent, és sokkal erősebben reagál, mint amit a helyzet megkívánna. Dühös lesz, kiabálni kezd, csapkod, elrohan.
Egy jóérzésű ember ilyenkor azt hiszi, hogy ő hibázott, és megpróbálja kiengesztelni a partnerét. Ne tedd! Jogod van másként látni a dolgokat. Ha ezen valaki megsértődik, az nem a te hibád, nem tartozol a véleményedért bocsánatkéréssel. Inkább gondolkodj el azon, hogy folytatni kívánod-e a kapcsolatot egy érzelmileg éretlen partnerrel!
Áldozatnak látja magát
A nárcizmusnak van egy olyan fajtája, amikor a személyiségzavaros ember folyton áldozatnak látja és mutatja magát. Vannak olyan társkeresők, akik ehhez boldogan kapcsolódnak, mert akkor látják magukat erősnek, kompetensnek, ha „megmenthetnek” valakit.
A rejtett nárcisztikusoktól igen távol áll a granidózus nárcisztikusok magamutogató csillogása. A rejtett nárcik inkább áldozatnak mutatják magukat, és így csikarnak ki maguknak figyelmet, együttérzést és segítséget. Ők is csak használják a partnerüket, igazi szeretetre, együttérzésre, odafigyelésre tőlük sem lehet számítani.
A randizási szakaszban ők azok, akik folyamatosan szidják az expartnerüket, a főnöküket, kollégáikat. Mert velük mindig mindenki kibabrál. Folyton panaszkodnak, számukra ez a kapcsolódás és kommunikáció szinte egyetlen formája. Könnyű belecsúszni a csapdájukba, hiszen azt érezzük, milyen jófej, hiszen közel enged magához, elmeséli az élete legfájdalmasabb részleteit. Azt érezzük, hogy gyorsan, könnyen kialakul köztünk valamiféle közelség. De ez nem igazi intimitás! Legyen gyanús, ha folyton panaszkodás dől a szájukból, állandóan csak szidják a körülöttük lévőket. Ráadásul a beszélgetés nagy része róluk szól, rád nem marad se idő, se figyelem.
Ezek a jelek általában együtt, csokorban jelentkeznek. Ha a fentiek közül legalább hármat észreveszel a partneredben, akkor gondolkodj el azon, érdemes-e folytatni a kapcsolatot. Még akkor sem érdemes folytatni, ha egyébként nagyon sok mindenben passzoltok egymáshoz.
Ha viszont a fentiek közül csak egy-egy vonást vélsz felfedezni a partneredben, és tetszik neked az illető, lehet, hogy érdemes folytatni a randizást, de legyél résen. Sajnos sokan annyira félnek attól, hogy egy újabb nárcisztikus csapdájába esnek, hogy sorra elutasítanak mindenkit. Pedig lehet, hogy a túlzott gyanakvásuk miatt szuper embereket kukáznak ki.
Ha már megégetted magad egy nárcisztikussal való kapcsolatban, akkor mindenképp érdemes szakember segítségét kérni a felépüléshez.
Ha szeretnél erről a témáról beszélgetni, tisztán látni, gyere el társkereső coachingra, és megkeressük a te megoldásodat!