* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Jánosi Valéria , dátum: okt 10, 2024 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Vannak hibák, amelyeket mindannyian elkövetünk az első párkapcsolatainkban. Aztán egy idő után felmérjük a károkat, és egyre kevesebbet hibázunk. Persze neked nem feltétlenül kell a saját károdon tanulni, okulhatsz mások hibáiból.
Egy új szerelem kezdetén hajlamosak vagyunk minden időnket az új párunkkal tölteni. Ez néhány hétig renden is van, utána azonban érdemes visszaállítani a kapcsolatot a családunkkal, barátainkkal, hiszen ezek az emberek évek, esetleg évtizedek óta velünk vannak, és már nagyon régóta számíthatunk rájuk. Egy érett nő megtanulta: szerelmek jönnek-mennek, a család és a barátok maradnak.
Amikor egy kapcsolat már jó ideje tart, természetesnek veszünk dolgokat, amelyeket a párunk megtesz értünk. Könnyű ezekről megfeledkezni. Az érett nők nem veszik magától értetődőnek, ha a párjuk elvégzi a ház körüli javítanivalókat, takarít, bevásárol, elmegy a gyerekekért. És nem azért köszöni meg ezeket, mert ő nem végez legalább ugyanennyi otthoni melót! Hanem azért, mert tényleg hálás a párjának a legkisebb figyelmességért is. És inkább erre koncentrál, nem a párja hiányosságaira…
A legtöbb társkereső a lehető legtökéletesebb párra vágyik, aztán egyszer csak férjez megy valakihez, akivel viszonylag jól együtt tud élni. Ám minél többet vagyunk együtt valakivel, annál jobban megismerjük a fárasztó, dühítő, bosszantó tulajdonságait. Bárkit is választunk, egészen biztos, hogy lesz ilyen tulajdonsága! A kérdés, hogyan kezeljük ezt a helyzetet.
A rosszabbik verzió, amikor egy idő után már semmi mást nem látunk a másikból, csak a „nemszeretem” tulajdonságait, és végeláthatatlan listánk van arról, mennyi hibát követett el a másik az évek során. A jobbik változatban egy érett nő tisztában van azzal, hogy csomagban kapjuk a párunkat, és nem válogathatjuk ki csak a jó tulajdonságait, és nem egzecíroztathatjuk, hogy változzon meg. Egy érett nő elfogadja a társát olyannak, amilyen, és igyekszik a párja szimpatikus vonásaira koncentrálni.
Egy érett nő elfogadja, ha a párja csendre, nyugalomra vágyik. Vagy éppen zsíros, szénhidrátban gazdag kaját akar enni. Még akkor is tolerálja ezt, ha pontosan tudja, hogy ezzel a másik megrövidíti az életét. Vagyis nem akarja mindenáron a maga szája íze szerint boldoggá és hosszú életűvé tenni a párját. Egy érett nő hagyja élni a másikat, teret és szabadságot ad neki.
Egy érett nő nem hagyja, hogy a partnere beszólásokkal, gúnyos megjegyzésekkel, bántó tettekkel aláássa az önbecsülését. Ha az önbecsülése a tét, magát választja, és inkább a párkapcsolatát adja fel. Mert pontosan tudja, hogy ahol őt bántják, az nem egy szeretetteljes kapcsolat. És nem alkuszik meg, addig megy és keres, amíg meg nem találja azt az embert, aki őt tényleg szereti.
Tisztában van vele, hogy egy párkapcsolatban nem feladatunk egymást boldoggá tenni. Ki-ki a saját boldogságáért felel. Egy érett nő úgy megy bele egy párkapcsolatba, hogy lehetőség szerint feldolgozta a gyerekkori sérüléseit egy pár éves terápiában, és a korábbi hiányai betöltését nem a párjától várja.
Egy érett nő nem érzi szükségét annak, hogy élete minden percét a párjával töltse. Nem csüng a másikon, nem várja el, hogy folyamatos üzenetváltásban legyenek. Nem a párkapcsolattól várja a lelki stabilitását, hanem képes egyedül is békességben és harmóniában lenni önmagával és a világgal.
Egy érett, működőképes, harmonikus párkapcsolatban a felek kölcsönösen tiszelik és elfogadják egymás véleményét. Egyikük sem sajátítja ki magának a döntés jogát és felelősségét, hanem addig beszélgetnek, egyeztetnek, amíg mindkettejük számára elfogadható döntés születik.
A saját anyagi függetlenség feladása a gazdasági bántalmazás markáns jele. Ha például a párnak közös bankszámlája van, és a nő csak a férfin keresztül férhet hozzá a saját fizetéséhez. Az anyagi függetlenség azt is jelenti, hogy a nőnek nem kell minden fillér elkötéséhez a párja engedélyét kérni.
Egy érett nő soha nem téveszti szem elől a hosszú távú céljait. Persze a női életútnak vannak olyan szakaszai, amikor egy anya háttérbe szorítja önmagát a gyerekei kedvéért, de a szakasz lezárulta után képes ismét a saját céljaira fókuszálni.
Egy jól működő párkapcsolathoz elengedhetetlenül fontos, hogy képesek legyünk kulturált módon rendezni a vitáinkat. Nézd ezt a párkapcsolati konfliktuskezelésről szóló videósorozatot!