* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Jánosi Valéria , dátum: már 27, 2025 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Sajnos sokak számára egyáltalán nem egyértelmű, hogy egy kezdődő ismerkedést is illik lezárni, nem pedig szó nélkül eltűnni a semmiben. A jelenség mögött általában az áll, hogy nem akarunk fájdalmat okozni a másiknak.
Amikor elkezdünk ismerkedni valakivel, gyakran az első találkozás során rájövünk, hogy mégsem akarjuk folytatni a randizást az illetővel. A legtöbb társkereső búcsúzáskor azt mondja, hogy majd keressük egymást, és soha többet nem jelentkezik, esetleg le is tiltja a másikat. A másik pedig lehet, hogy úgy megy haza: „de jó, találkoztam valakivel, akivel elindulhat egy kapcsolat”. És várja, várja a másik jelentkezését esetleg napokig. Reménykedik, hogy hátha pittyen a telefon, és jön tőle egy üzenet. Aztán egy hét után leesik neki, hogy a randipartnere lelépett, és arra se vette a fáradságot, hogy ezt közölje vele.
Ezt a fajta olajra lépést (ghostingolást) fájdalmasabb átélni, mint egy tisztességesen kimondott nemet. Ráadásul aki ghostingol, az rabolja a másik társkereső idejét, hiszen a partnere napokat, esetleg heteket vár rá.
Ennél már tisztességesebb, gerincesebb dolog kimondani, hogy nem szeretném folytatni az ismerkedést.
Igazából nem annyira nehéz nemet mondani, mint amennyire tartunk tőle. Ha lehet, mondjál valami kedveset a nem elhangzása előtt! De ne alakoskodj, ne kamuzz, amit mondasz, az legyen igaz és őszinte. Például: „Nagyszerű társalgó vagy. Öröm volt veled beszélgetni.” Vagy „Imádom a humorodat.” Esetleg: „Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet erre a filmre, könyvre.” A rossz híreket mindig könnyebb elviselni, ha valami kedves dologgal vezetjük be.
Aztán jöhet a határozottan kimondott nem. Egyszerűen közöljük a döntésünket, és ne bocsátkozzunk kritikai elemzésbe!
A viszonylag könnyen kimondható nemek esetében jó, ha van a tarsolyunkban néhány bevett fordulat. Legyen belőle készletünk! Mutatok néhányat: „Attól tartok, nem egymást keressük.” „Igazán élveztem a beszélgetést, de úgy érzem, ezt most nem tudom folytatni.” „Nem szeretnék több randit megbeszélni, mert mást keresek. De el kell mondanom, hogy nagyon élveztem a humorodat/kedvességedet /tájékozottságodat.”
Nagyon fontos, hogy a nem legyen egyértelmű és világos! Ne kenjük el és ne célozgassunk egy távoli jövőre, amikor majd esetleg készen állunk a kapcsolódásra!
Lehet, hogy a partnered a nem kimondása után megkérdezi, hogy mi a baj vele, mi nem tetszett rajta/benne. Fontos, hogy tudd: nem tartozol senkinek magyarázattal a döntésed miatt!
Ne bocsátkozz magyarázkodásba, kritikai elemzésbe, főleg akkor nem, ha alig ismered az illetőt. Csúnya vita, sértődés, egymás kölcsönös bántása kerekedhet egy ilyen párbeszédből. Soha nem tudhatod, hogyan reagál a másik a kritikára, jobb inkább nem belemenni. Az is lehet, hogy egyáltalán nem is tudod megindokolni, hogy miért mondasz nemet.
A legtöbben azért félnek nyíltan, őszintén nemet mondani egy másik társkeresőnek, mert nem akarják őt megbántani, fájdalmat okozni neki. Nagyon fontos megérteni: ha megadjuk a másiknak a kellő tiszteletet, és a viselkedésünk nem bántó, akkor nem mi viseljük a felelősséget azért, hogy a másik miként fogadja a döntésünket.
Ezt lehet, hogy újra és újra el kellene mondanod magadnak: „nem én vagyok a felelős a másik érzéseiért és viselkedéséért”. „Nem én vagyok az oka annak, hogy az elutasításom miatt ő rosszul érzi magát.”
Ha azt látod, hogy a másiknak nagyon rosszul esik a döntésed, azt nyugodtan elmondhatod, hogy neked sem esik jól nemet mondani, és őszintén sajnálod, ha szomorúságot, csalódást vagy fájdalmat okozott a döntésed. Együtt érezhetsz vele, de ettől még ki kell tartanod a döntésed mellett! Ne akard orvosolni a fájdalmát! Erre ott vannak a barátai. Nem lehetsz egyszerre a betegség és az orvos is.
A társkereső coachingjaim során a kliensek fel szokták tenni a kérdést: írásban vagy szóban mondjam meg neki, hogy nem akarom folytatni az ismerkedést?
Ha még csak a csetelős szakaszban vagytok, és már ekkor rájöttél, hogy nem akarsz a másikkal találkozni, akkor is fontos, hogy ezt megmondd neki, és ne tűnj el szó nélkül. Ekkor természetesen adja magát, hogy megírod neki a döntésedet.
Ha viszont már személyesen is találkoztatok, és te a randi végén már pontosan tudod, hogy nem őt keresed, és elég bátor és karakán vagy, akkor mondd meg ott és akkor. Így legalább a partnered nem táplál hamis reményeket a következő napokban.
Egyetlen esetben érdemes tartózkodni a nem személyes kimondásától: ha veszélyesnek tartod az illetőt. Vannak emberek, akik olyanok, mint egy puskaporos hordó. Dühöngenek mindenen, szidnak és mocskolnak mindenkit. Ez egy személyes randi során elég gyorsan kiderül. Ebben az esetben ne személyesen mondj nemet, hanem amikor hazaértél, minél előbb írásban.
Még így is lehet, hogy durva reakciót kapsz válaszként. Ebben az esetben egyáltalán ne válaszolj, csak tiltsd le őt minden lehetséges csatornán! A vitába, veszekedésbe nem érdemes belemenni egy szinte ismeretlen emberrel.
Ha elakadtál a társkeresés során, nézd meg a Társtaláló expedíció című videós előadásaimat!