* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Jánosi Valéria , dátum: nov 28, 2024 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Bárki is használja pár hétig az online randifelületeket, gyorsan szerezhet első kézből tapasztalatokat arról, hogy mennyire rosszul bánnak egymással a társkeresők az online randizás során.
Elég csak egy-két társkeresővel ismerkedni, és akár azonnal belefuthatunk néhány fájdalmas élménybe. A jelölésünkre nem válaszolnak, az üzeneteinket figyelmen kívül hagyják, hiába szeretnénk találkozni valakivel, nyomban eltűnik, ha személyes találkozót kérünk. Lehet, hogy megbeszélünk egy első randit, de az illető még lemondani is „elfelejti”, és mi hiába várunk rá. Az is előfordulhat, hogy néhány találkozó után szó nélkül felszívódik a partnerünk.
Az online randizás során szerezhető sérülések száma szinte végtelen. A bántó viselkedések fajtái annyira gyakoriak és tipikusak, hogy a szakirodalomban ezeknek már neve is van. Mutatok néhányat.
Valaki időnként elküld nekünk egy-egy flörtölő üzenetet, vagy hamis ígéretekkel áltat minket egy következő találkával kapcsolatban, ám ezeket soha nem tartja be. A morzsaszórás célja lehet egyszerű játszmázás, de az is, hogy csak szórakozásból magához kössön minket.
Az illető az ismerkedés bármelyik szakaszában egyszer csak szó nélkül eltűnik, és soha többé nem válaszol semmilyen megkeresésünkre. Ez különösen fájdalmas akkor, ha többszöri személyes randi után teszi ezt, amikor már elkezdtünk reményeket táplálni. A hátterében az áll, hogy az illető nem meri a szemünkbe mondani, hogy talált valaki mást, esetleg nem szeretné folytatni az ismerkedést.
Ez azt jelenti, hogy a másik nem reagál az üzeneteinkre, hívásainkra, viszont figyelemmel kíséri a közösségi médiában közzétett posztjainkat. Vagyis érdekeljük még valamennyire, de annyira nem, hogy reagáljon az üzeneteinkre.
Elkezdődött egy kapcsolat, randiztok, együtt vagyunk, de a partnerünk nem mutat be minket a barátainak és a családjának. Csak kettesben hajlandó találkozni, leginkább lakáson belül, és kerüli a nyilvános helyeket. A jelenség oka elég egyértelmű: az illető házas vagy állandó párkapcsolata van, csak ezt „elfelejtette” közölni velünk.
Ez azt jelenti, hogy együtt járunk valakivel, de a másik nem vágyik komolyabb kapcsolatra. Ezt akár meg is mondhatja az elején, de az is lehet, hogy titkolja, és mi hiába próbáljuk előre mozdítani a kapcsolatot, falakba ütközünk. Ebben az esetben a partnerünk számára csak biztonsági háló vagyunk, B tervként vagyunk jelen, mindaddig, amíg nem talál valami „jobbat”. Vagyis elteszi a kekszet a sütisdobozba későbbre.
A jelenség ghostingként indul, az illető hónapokra eltűnik az életünkből, később azonban egyszer csak ismét felbukkan, és úgy tesz, mintha semmi se történt volna, vagy átlátszó kifogásokat talál ki. Vagyis visszatér, hogy zombiként kísértsen minket.
Ebben a helyzetben a partnerünk konfliktuskerülő módon próbál megválni tőlünk. Nem mer elénk állni és nyíltan szakítani, hanem lassanként kihátrál a kapcsolatból. Fokozatosan csökkenti az interakciók számát: nem ír, nem hív, nem találkozunk. És aztán csendesen elhal a kapcsolat.
Az online térben nagyon könnyű másnak mutatni magunkat, mint akik vagyunk. Az ilyen randipartner hamis személyiséggel, fotóval csal be minket egy kapcsolatba, gyakran azzal a céllal, hogy pénzt csikarjon ki tőlünk. És ehhez még személyesen találkozni se kell, hiszen mindig van elegendő számú „áldozat”, aki megsajnálja az illetőt, és pénzt küld neki.
Látjuk tehát, hogy egészen sokféle módon bánhatunk rosszul egymással az online randizások során. De vajon miért tesszük ezt?
Ha valamiből kevés van, azt jobban értékeljük, nagyobb erőfeszítést teszünk a megszerzésére. Ha viszont úgy érezzük, hogy valamiből bőséges választék áll rendelkezésünkre, elkezdünk válogatni.
Az online randizás terén pontosan ezt éljük meg: ha ez az ember nem jön be, akkor gyorsan találok valaki mást. Így aztán nagyobb eséllyel tekintjük lehetőségeknek, eldobható, kicserélhető „tárgyaknak” az embereket, és egyáltalán nem bánunk velük tisztelettel.
A bőség jelenti azt is, hogy egyszerűen csak „használjuk” a randipartnerünket: szexre, közös időtöltésre, de nem gondolkodunk vele hosszú távban.
Ez azt is jelenti, hogy kevesebb energiát fektetünk az ismerkedésbe, kevesebb beszélgetés után válunk türelmetlenné, előtérbe kerülnek a rövid távú ismerkedési stratégiák. A randizás és a szex tranzakcióvá válik, és kevesebb érzelmet fektetünk bele.
Ha valamit közelinek érzünk, jobban odafigyelünk rá. Tanulmányok szerint minél több időt töltünk együtt valakivel, annál jobban fogjuk kedvelni. Nagyobb eséllyel szeretünk bele abba, aki mellettünk ül az iskolapadban vagy a munkahelyen, mint abba, aki nagyon távol van tőlünk.
Az online térben a másik távol van tőlünk: nem látjuk, nem halljuk, ráadásul még ismeretlen is, így aztán sokkal könnyebb őt megbántani, mint ha a szemébe kellene nézni. Ráadásul az internet névtelenséget biztosít számunkra, így nem is igazán tartunk a viselkedésünk következményeitől.
A társkereső applikációk úgy vannak kitalálva, hogy függővé tesznek minket azzal, hogy kialakítják azt a félelmet bennünk, hogy ha nem használjuk őket, kimaradunk valamiből.
Volt olyan társkereső kliensem, aki már egészen komoly kapcsolatot alakított ki a partnerével, de nem tudta abbahagyni egy bizonyos randizós applikáció használatát, mert attól félt, hogy elszalaszt egy még jobb partnert. Ezzel viszont elkezdte aláásni az alakuló párkapcsolatát.
Összességében véve a randiapplikációk a társkeresést gyűjtőszenvedéllyé alakíthatják, és ez hozzájárul ahhoz, hogy az illető bántó módon viselkedjen a randipartnereivel.
Úgy tűnik tehát, hogy az online randizás egyszerre könnyíti meg és teszi nagyon nehézzé is a társkeresést. Végtelen számú partnert kínál nekünk, valóban ott a lehetőség, hogy megtaláljuk azt az egyet, akivel életünk végéig boldogan élhetünk. Ugyanakkor olyan magatartást, viselkedésformát vált ki belőlünk és randipartnereinkből, amivel kölcsönösen és erősen megbántjuk egymást.
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mivel bántunk meg másokat, és azzal is, hogy milyen sérülések érhetnek minket. Ha nagyon tudatosan vágunk bele a randizásba, akkor talán kevesebb bántás ér minket, és ki tudunk tartani az online randizás mellett legalább addig, amíg megtaláljuk a párunkat.
Ha elakadtál az online randizás világában, gyere el társkereső coachingra, és megkeresük a te legjobb megoldásodat!