* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Verticordia , dátum: szep 28, 2024 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Valószínűleg sok nő gondolja úgy, hogy a férfiak nagy része a hosszú hajat kifejezetten femininnek gondolja, ezért talán jobban vonzódik azokhoz a nőkhöz, akik nem rövid frizurát választanak. Főleg akkor tűnik ez valószínűnek, ha belegondolunk, hogy a hagyomány szerint a hajadon (vagyis haját szabadon mutató) lánynak, mikor férjhez ment, szó szerint bekötötték a fejét, hogy a férfiak többé ne gyönyörködhessenek szép, hosszú hajában.
Nagyon sokáig és nagyon sok kultúrában máig a női vonzerő egyik legfontosabb attribútuma a dús, hosszú hajkorona, míg az attól való megfosztás a büntetés, megszégyenítés jele.
A XX. század elején nagy jelentőséggel bírt, mikor a nyugati nők elhagyták addigi hajkoronájukat (amelynek gondozása meglehetősen fáradságos művelet volt), és elkezdtek rövid frizurát viselni. Azóta a divat hol erre, hol erre leng ki, de ha reklámokat nézünk, igen gyakran találkozunk hosszú hajú modellekkel, és ha jól emlékszem, szépségkirálynőből se nagyon láttam még rövid hajút.
A ma élő európai és általában véve nyugati férfiak ízlését azonban kevéssé befolyásolja a nők hajviselete. A felmérések ugyanis azt mutatják, hogy nincs szignifikáns különbség a vonzerő megítélésében attól függően, hogy egy hölgy hosszú, félhosszú vagy rövid hajú.
Léteznek férfiak, akik egyenesen a rövid hajat részesítik előnyben, másoknak a hosszú tetszik inkább, és akadnak olyanok, akiknek gyakorlatilag mindegy. Mérvadó leginkább az, hogy a hajviselet mennyire van összhangban a hölgy egész megjelenésével, stílusával. A férfiak általában az összhatást nézik: ha az izgalmas, akkor érdekli őket a nő, attól függetlenül, hogy az milyen részletekből áll össze.
Meskó Róbert és Bereczkei Tamás 2004-ben még azt mutatta ki, hogy a hosszú hajú nőket a férfiak egészségesebbnek gondolták, de ez főleg azokban az esetekben volt mérvadó, mikor kevésbé tökéletes arcú nőkről volt szó. A kifejezetten kellemes külsejű hölgyek esetén mindegy volt, hogy milyen hosszú a hajuk. (Gondoljunk bele, például a tökéletes arcú Natalie Portman mennyire szép volt még kopaszon is, bár hozzá voltunk szokva, hogy Padme szerepében mindig jó hosszú a haja (és a legextrémebb frizurákat találták ki számára.)
De vissza a kutatáshoz: 2007-ben ugyanezen téma kapcsán a két magyar tudós arra jutott, hogy a férfiak a hosszú hajat az eltökéltség, az intelligencia, a függetlenség jelének vélik, míg a rövid hajat olyan tulajdonságokkal társítják, mint az őszinteség, gondoskodó hajlam, az érzelmesség és a nőiesség. Számomra ez eléggé meglepő: inkább gondolnám a rövid hajhoz társuló tulajdonságnak a függetlenséget és a határozottságot, míg a hosszú hajhoz a gondoskodást, a nőiességet. De lehet, hogy nőként teljesen másképp látom, mint a férfiak többsége.
Egy-egy jellemző összképből való kiragadása természetesen nem sokat mond arról, hogy adott helyzetben egy konkrét nő mennyire vonzó vagy sem. A rövid haj önmagában elég keveset jelent, hiszen nem mindegy, hogy milyen frizurát csinálnak belőle, mennyire divatos vagy mennyire nem az, milyen jól áll a nőnek, milyen gyakran vágatja újra, sima-e az a haj, göndör vagy hullámos, természetes színű vagy festett, esetleg melírozott.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a hosszú haj még a kevésbé szép nők vonzerejét is növeli, tehát ha nem annyira szép az arcunk, akkor jobb, ha nem vágatjuk teljesen rövidre a hajunkat, vagy ha mégis, akkor válasszunk olyan fodrászt, aki megtalálja a számunkra ideális frizurát és utána járjunk hozzá rendszeresen. A hosszú haj egyik nagy előnye, hogy nem kell havonta vágatni.
A másik aspektus a hajszín: vannak, akik szerint ősz haj esetében már nem áll jól a hosszú frizura, mert akkor már nem olyan a haj minősége, mint fiatalabb korban. Ezzel lehet ugyan vitatkozni, de lehet benne némi igazság, nem véletlen, hogy olyan sok nő festi vagy melíroztatja a haját, bár nyugaton divat a természetes ősz haj meghagyása, de ez nálunk még nem honosodott meg.