* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Jánosi Valéria , dátum: jan 09, 2025 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Igazán zavarba ejtő érzés, amikor végre találkozol valakivel, aki mindenben tökéletesen megfelelne neked, csak éppen nem érzel iránta semmit. Ilyenkor felmerül a kérdés: mi a baj velem? Hogyan tovább? Mit tehetek azért, hogy ismét érezzek?
Nehéz kérdések ezek, és nincs is rá mindenkire vonatkozó egyértelmű válasz. Nézzük meg, mi történik ilyenkor velünk? Miért nem érzünk semmit?
Számtalan oka lehet annak, hogy időnként a kelleténél kevesebbet vagy éppen semmit nem érzünk, és ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nagy gond van velünk. Lehet, hogy van gond, de ahhoz, hogy ezt eldöntsük, érdemes megvizsgálni az okokat.
Amikor nincs velünk komoly gond
Amikor tartósan stressznek vagyunk kitéve, előfordulhat, hogy kikapcsoljuk az érzéseinket, és a problémák megoldására fókuszálunk. Stresszhelyzetben vagy túlélő üzemmódban normális emberi reakció, védekezési mechanizmus a disszociáció. Ilyenkor nemcsak a saját érzéseinket bonyolult értelmezni, hanem másokéit is.
Normális védekezési reakció az is, ha a múltban megsérültünk: csalódást okozott az exünk, elhagytak, megcsaltak minket. Normális, ha a rossz élményeket érzelmi bénultság kíséri. Ezekben a helyzetekben sokszor tudatos döntés, hogy kikapcsoljuk az érzéseinket, és nem szívesen kapcsolódunk újra másokhoz érzelmileg.
Hasonlóan természetes állapot, amikor elveszítünk valakit, aki fontos nekünk, és a gyász időszakában kevesebbet érzünk egy ideig.
Bár ezek az emberi lélek normális reakció, lehet borzasztóan zavaró állapot az érzelmi bénultság, és érdemes ezekben az esetekben is szakemberhez fordulni, feldolgozni a gyászt, a fájdalmat, és megoldani a tartós stresszt okozó problémákat.
Amikor gond van
Ha már hosszú ideje áll fenn ez az állapot, nem tudsz rajta változtatni, és nem találod a jelenség okát sem, akkor mindenképp érdemes szakembert felkeresni.
Nem kecsegtet sok változással az sem, amikor valaki nem tudatosan fojtja el az érzéseit, ahelyett, hogy megküzdene velük. Az elfojtás jele lehet a túlzásba vitt sorozatnézés, játék, közösségi média használata. Mások a munkába temetkeznek, rengeteget esznek, alkoholt vagy drogot fogyasztanak, csak nehogy érezniük kelljen.
Komolyabb pszichológiai problémák is állhatnak az érzelmi zsibbadtság hátterében: nagyon gyakori, hogy ha valaki bántalmazást élt át kisgyerekként, akkor teljesen leválasztotta magáról az érzéseket. Csakhogy így nem csak a fájdalmat, hanem az örömöt, szerelmet is kizárja az életéből.
De az érzésekre való képtelenség jelezhet depresszitó, skizofréniát, poszttraumás stressz szindrómát, szorongásos zavart és borderline vagy antiszociális személyiségzavart is. Gyógyszer- és drogfogyasztás is kiválthatja ezt az állapotot.
Ezekben az esetekben pszichiáter, klinikai szakpszichológus tud a segítségünkre lenni.
A társadalmunk sem támogatja az érzések kifejezését
A randiappok és a közösségi média korában egyre kevesebb időt töltünk egymással a való életben. Mivel a szerelembe eséshez befektetett, együtt töltött időre van szükségünk, ezt a randiappok erősen nehezítik. Kutatások szerint minél több időt töltünk ezeken, annál nagyobb eséllyel maradunk ott még tovább, és ez egyre inkább zsibbasztja érzelmileg a használókat. Vagyis a modern technológiák használata árt az emberi érzéseknek és a kötődésnek.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy olyan társadalomban élünk, amely előnyben részesíti a szexuális kémiát az érzelmi kötődéssel szemben. Manapság már nem kell hosszasan udvarolni vagy fizetni azért, hogy valaki szexhez jusson. Így egyre kevesebb időt szokás hagyni az érzelmi kötődés kialakulására, és sokan már nem törekszenek mélyebb kapcsolatra. Nem csoda hát, ha egyre többen záródnak be érzelmileg, mert félnek kötődni.
Hogy mi a megoldás?
Érdemes úgy használni a randiappokat és online randizási oldalakat, hogy minél hamarabb élőben is találkozzanak a társkeresők. Igaz, hogy ez időigényes folyamat, de megéri, mert így kisebb az esélye annak, hogy érzelmileg kiégünk.
Ha elakadtál a társkeresés folyamatában, gyere el társkereső coachingra, és megkeressük a te egyéni megoldásodat!