* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Jánosi Valéria , dátum: szep 26, 2024 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Nincs annál kínosabb, mint amikor az első randin egyáltalán semmiről nem tudunk beszélgetni, és hosszú, zavarba ejtő csendek vannak. Érdemes észben tartani néhány témát, amivel feldobhatjuk a beszélgetést.
Tényleg vannak kínos randik, amikor bármilyen témát hozunk fel, a másik egy-két szavas válaszokkal kivégzi a próbálkozásainkat. Ilyenkor érdemes őszintének lenni, és elmondani, hogyan érzel a dologgal kapcsolatban. Például így: „Figyelj, már az ötödik kérdést tettem fel, amire egyszavas választ adtál. Kellemetlenül érzem magam. Van esetleg olyan téma, amiről szívesen beszélnél?”
És ezzel át is dobtad hozzá a labdát: próbálkozzon ő fenntartani a beszélgetést.
A fenti példából is kiderül, hogy az első randis beszélgetés olyan, mint egy tánc, amit ketten hozunk létre, ketten felelünk érte. Az első randinak nem az a célja, hogy a másik szórakoztasson bennünket, vagy én legyek rettenetesen szórakoztató! Az első randi nem arról szól, hogy mindenáron bebizonyítsam a másiknak, hogy a környéken én vagyok a legviccesebb, legérdekesebb, legszórakoztatóbb ember!
Az első randi célja, hogy minél több mindent megtudjunk egymásról, és megnézzük, van-e értelme folytatni az ismerkedést. Ehhez az egyik legfontosabb elem, hogy kíváncsiak legyünk a másikra, és merjük őt bátran kérdezni.
Fontos, hogy merjünk megnyílni, őszinték lenni – bizonyos keretek között. Meséljünk magunkról bátran, de életünk tragédiáját tartogassuk egy későbbi találkozóra.
Sokan úgy készülnek az első randira, hogy van a fejükben egy lista arról, hogy miről kellene beszélgetniük, hogy ne fulladjon süket csöndbe a találkozó. Vannak, akik igyekeznek nagyon érdekes, különleges, esetleg vicces kérdéseket összegyűjteni, hogy ezzel tartsák fenn a beszélgetés menetét, esetleg tegyék még érdekesebbé a randit. Erre egyáltalán semmi szükség, az erőltetten „érdekes” vagy „jópofa” kérdések inkább kínossá teszik a helyzetet.
Persze, nem árt, ha észben tartunk néhány témát, de ne feledd: nem egyedül felelsz azért, hogy a beszélgetés gördülékeny és szórakoztató legyen!
Mutatok néhány – talán konvencionális – témát, amiről érdemes beszélgetni az első randin.
Mindenki szívesen beszél arról, hogy milyen érdekes helyeken járt, és boldogan elevenítjük fel az érdekes, vicces, kalandos történeteinket. Érdemes tehát megkérdezni a másikat, hol járt, hová utazik szívesen, mi a legkedvesebb úticélja, esetleg mi van még a bakancslistáján, hová szeretne feltétlenül eljutni.
Ez egy nagyon könnyed bevezető lehet.
Tudom, sokan erre azt mondják, hogy már rettenetesen unják, hogy a századszorra mesélik egy századik vadidegen embernek, hogy mivel szeretik tölteni a szabadidejüket.
De ez egy kellemes téma, amivel könnyen bele lehet melegedni a beszélgetésbe, és gyorsan ki lehet deríteni, hogy vannak-e közös érdeklődési területeink.
Ilyenkor lehet csekkolni, hogy ki mit olvas, milyen zenét hallgat, milyen filmeket, sorozatokat, videókat néz, mit sportol. A közös érdeklődési pontok megtalálása pedig felvillanyoz minket, és szívesebben megyünk mélyebb témák felé.
A bevezető kérdések közé szokott tartozni az is, hogy mivel foglalkozol, hol dolgozol, szereted-e a munkádat. Ez nem túl személyes téma, szívesen mesélünk róla. Érdemes rákérdezni a karriercélokra, nem árt ha, tudjuk, hogy esetleges partnerünk mennyit és hol szándékozik dolgozni a közeli és távoli jövőben. Itt azért már kiderülhetnek olyan dolgok, amelyek elgondolkodtathatnak minket. Ha például minket itthon tart a munkánk, és soha nem tervezünk külföldre költözni, a randipartnerünk viszont arról beszél, hogy minden vágya Amerikában élni, akkor sejthetjük, hogy itt olyan célok vannak, amelyek összeegyeztethetetlenek.
Ha erősen figyelünk, kiderülhet az is, hogy mennyit dolgozik a másik, és hogy ez nekünk belefér-e. Ha például azt meséli a másik, hogy minden este és hétvégén is dolgozik, akkor vegyük észre, hogy az életében nem biztos, hogy van hely a számunkra.
De vannak olyan foglalkozások is, amelyeket nem mindenki tud elfogadni. Például az éjszakás beosztás, az ügyeletek, esetleg veszélyes foglalkozások (katona, rendőr, tűzoltó, ipari alpinista).
Érdemes beszélgetni arról is, hogy kinek milyen hosszú távú célja van: munkában, magánéletben. Nagyon fontos, hogy megtudjuk egymásról, hogy miről álmodik a másik, és mi vajon szeretnénk-e csatlakozni ehhez az álomhoz. Ha valaki azt mondja, hogy a következő öt évben éjjel-nappal dolgozni akar, pénzt gyűjteni, feljebb mászni a hivatali ranglétrán, mert nyolc év múlva egy vidéki családi házban szeretne élni, akkor azért érdemes átgondolnunk néhány dolgot. Például szeretnénk-e olyan párkapcsolatot, ahol a házasság első évében nem látjuk a párunkat? Vagy városiként el tudjuk-e képzelni magunkat egy vidéki családi házban?
Nagyon fontos, hogy már az első randin tisztázzuk ezt a kérdést, mert a válasz függvényében tudunk dönteni a folytatásról. Ha a partnered azt mondja, hogy laza kapcsolatot szeretne, te viszont életed párját keresed, akivel családot alapíthattok, akkor nem biztos, hogy sokáig érdemes folytatni az ismerkedést, mert nem ugyanazok a céljaitok.
Érdemes beszélgetni arról is, ki hogyan képzeli el a párkapcsolatot, és szeretne-e gyereket. Ezek olyan fontos célok, amiben egyikünknek sem érdemes megalkudni, és arra sem érdemes várni, hogy a másik majd megváltoztatja az elképzeléseit.
Nem biztos, hogy első randira való téma, de ha már belemelegedtetek a beszélgetésbe, ha kölcsönös a bizalom és érdeklődés, beleférhet az is, hogy érdeklődsz a másik családja iránt.
Van-e tesója? Milyen viszonyban vannak? Milyen gyakran beszél a szüleivel, milyen sűrűn látogatja őket? Ez lehet rázós téma, ha nem vagy jóban a családoddal, esetleg nem szívesen beszélsz erről.
Bármikor, bármilyen témával kapcsolatban megteheted, hogy elhárítod a választ. Például: „ez nekem elég rázós téma, szívesebben beszélnék erről, ha már jobban megismertük egymást.” Ez persze jelezni fogja a partnerednek, hogy valami nem kerek, de időt adsz magatoknak arra, hogy sok közös élményt gyűjtsetek, mielőtt egy nehezebb témát megbeszélnétek.
Érdemes figyelni a másik családdal kapcsolatos válaszaira. A nagyon szoros kapcsolat a szülőkkel jelezheti, hogy az illető még egyáltalán nem vált le róluk, és könnyen lehet, hogy nem lesz konfliktusmentes a származási családjával való kapcsolatod.
Tulajdonképpen szinte bármiről beszélgethetünk az első randin, ami mindkettőnket érdekel vagy szórakoztat.
Ami fontos: legyetek őszinték, nyíltak, kíváncsiak és könnyedek. Nem árt az sem, ha a komoly témák mellett nagyokat is tudtok nevetni.
Ha elakadtál a társkeresés során, nézd meg az Igényes társkeresők mesterkurzusának videóit!