* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Verticordia , dátum: jan 22, 2022 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Ha nem távmunkában dolgozunk, és elég sok időt töltünk a munkahelyünkön, illetve ott van elég ember arra, hogy ismerkedni lehessen (előnyben a nagy cégek alkalmazottai), akkor gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy kialakuljanak kapcsolatok, bármennyire is tiltja őket a cég etikai kódexe (ha van neki ilyenje) vagy bármennyire is rossz ötletnek tűnik első és második látásra is. Mivel a munkahelyen rengeteg időt töltünk, bőven van lehetőségünk megfigyelni a többiek viselkedését, és mindenképpen kialakulnak emberi kapcsolatok, valószínűleg jobb eséllyel is indul egy munkahelyi románc, mint egy olyan, amely véletlen találkozásból fakad.
Persze nagyon sokféle munkahelyi kapcsolat létezik. Összejöhetnek közeli munkatársak, akik sok időt töltenek együtt a feladataik miatt, vagy főnökök és beosztottak, amit manapság nem szokás jó szemmel nézni, mert könnyen felmerülhet, hogy a főnök részéről köze lehet némi hatalommal való visszaéléshez, a beosztott meg jogtalan előnyökhöz juthat, ha ő a főnök kedvence... Szerencsésebb, ha nincs közvetlen alá-fölérendeltségi viszony, és ha mégis van, a felek pedig komolyan gondolják, akkor valamelyikük kérje az áthelyezését. (Már, ha ez lehetséges, mert nem mindig az. Ahogy eldönteni sem könnyű, hogy ki áldozza fel az addigi munkahelyét a kapcsolat kedvéért.)
Ha olyan munkahelyről van szó, ahol az emberek ráérnek pletykálni (és melyik munkahely nem ilyen?), akkor még a flörtök sem maradhatnak titokban, nem hogy a komolyabb vonzalmak. Ráadásul a kollégák között akadhatnak ellenérdekeltek, olyanok, akik saját maguknak szeretnék megszerezni az egyik felet, vagy exek, esetleg korábban lepattintott rajongók, vagy olyanok, akikkel volt valami balul elsült kaland, esetleg alkalmi szex: ezek a szereplők mind nagyon megnehezíthetik a formálódó pár életét.
Remekül megfigyelhető az összes ilyen munkahelyi bonyodalom a Netflix egyik népszerű sitcomjában, a Superstore-ban: ebben a sorozatban egy hipermarket titkos életébe nyerünk bepillantást, vagyis olyan, mintha a tescós alkalmazottak mindennapjait látnánk. Na jó, alapvetően azért annál szórakoztatóbb, bár lehet, hogy a különböző áruházláncok dolgozói még cifrábbakat tudnának mesélni az általuk látott és átélt dolgokról.
A sorozat elején a női főszereplő, Amy még férjnél van, de az új srác, Jonah az első perctől nagyon össze akar vele barátkozni: hamar legjobb haverok lesznek a cégen belül, és nemsokára mindenki elkönyveli őket munkahelyi házaspárként. (Az amerikai angolban léteznek erre kifejezések: "work wife", vagy "office husband", "work husband": olyan kolléga, akivel az ember rengeteg időt tölt együtt és olyan közeli érzelmi kapcsolatba kerül, amely már-már házasságra hasonlít, de általában ezek a kapcsolatok szexmentesek maradnak. (Egy 2006-os amerikai felmérés szerint a munkavállalók 32%-ának van ilyen melóbeli partnere, ami azért elég nagy arányt jelent.)
Mikor Amy végleg eldönti, hogy elválik a férjétől (nem Jonah miatt, hanem azért, mert tényleg nem működik a házassága), mégse jönnek össze: a férfi egy másik kolléganővel kezd randizni, vagyis állandóan szembesülnek egymás szerelmi életének alakulásával. Amy ugyan nem munkatársat, de olyan pasit fog ki magának, aki beszállítóként dolgozik, szóval a munkahelyi környezet itt is adott.
A kollégák állandóan húzzák őket, főleg, mikor előkerül az egyik biztonsági kamera felvétele, amelyen Amy és Jonah csókolóznak. Noha ez egyszeri alkalom volt, és még a másik kolléganő érkezése előtt, Jonah kapcsolatára is hatással van.
De nem csak ilyen jellegű, plátói vonzalom alakulhat ki munkatársak között. Egy másik páros esetén éppen hogy az okoz gondot, hogy ők csak alkalmi jelleggel akarnak együtt lenni, de ezt is be kell jelenteniük a főnökségnél. Egy harmadik esetben pedig a főnök-beosztotti összeférhetetlenség okoz problémákat sok más mellett...
Ami a munkahelyi románc legjobb oldala, hogy alaposan meg tudjuk ismerni egymást és gyakran találkozunk, válik átokká is, ha végül szakítunk. Hiszen továbbra is minden nap találkozni fogunk, sokkal nehezebben dolgozzuk fel, hogy már nem vagyunk egy pár, kénytelenek vagyunk szembesülni azzal, hogy a másik kivel flörtöl és randizik... Ráadásul az egész dráma közönség előtt zajlik, és a közönség tagjaival is folyton interakcióban vagyunk. Hogy lehet úgy nyugodtan dolgozni, hogy közben az érzelmeinkkel küzdünk és még csak el sem bújhatunk sehová?
Ilyenkor előfordulhat, hogy kénytelenek vagyunk munkahelyet váltani. Ha egy hipermarketben dolgozunk, ez nem tűnik annyira nehéznek, de vannak olyan foglalkozások, amelyekben nem egyszerű a váltás, vagy pénzveszteséggel jár, esetleg rosszabb pozícióba kerülünk, messzebbről kell bejárnunk, és így tovább. Vagyis nem csak érzelmi veszteséget kell elkönyvelnünk, de az egész életünkre és stabilitásunkra kihat a szakítás.
Bármennyire is kockázatos, az emberek még mindig igen nagy része ismerkedik munkahelyen és sok házasság is születik ezeknek a románcoknak köszönhetően.