* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Verticordia , dátum: máj 25, 2024 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Sokan egy kalap alá vesznek minden szinglit, noha természetesen az egyedülállók is nagyon sokfélék, és most nem elsősorban arra gondolok, hogy milyen úton-módon lettek (vagy maradtak) egyedülállók, hanem arra, hogy ebben az állapotukban hogyan érzik magukat. Zavarja-e őket, hogy nincs állandó, elkötelezett partnerük vagy még csak nem is hiányzik nekik, hogy együtt legyenek valakivel?
Tavaly 562 szingli bevonásával amerikai kutatók feltérképzeték, milyen alaptípusok ismerhetők fel a szinglik körében. Walsh és munkatársai reprezentatív minta alapján, 50-50% férfit illetve nőt kérdezve alakították ki azt a hatos csoportot, amely alapján ki-ki elgondolkodhat azon, ő vajon melyikbe tartozhat.
1. A boldog szingli
Ebbe a csoportba a megkérdezettek 19,2%-a tartozik: ők alapvetően elégedettek a helyzetükkel, jó az egészségük, keveset stresszelnek, van önbizalmuk és elégedettek a családjukkal, illetve barátaikkal. Derűsek, nincsenek nagy hiányérzeteik, alkalmazkodtak a szingli életmódhoz.
2. Elégedett, de kicsit magányos szingli
Ebben a csoportban is alapvetően pozitívan érző egyedülállók vannak (24,7%): őket is a jó egészségi állapot, a kevés stressz és a magas önbecsülés jellemzi, még a családjukkal is jó viszonyt ápolnak, de valami mégis hiányzik az életükből: nincs benne annyi intimitás, közelség, mint amennyire vágynának. Vannak barátaik, de a kapcsolatuk nem harmonikus velük, olykor nem találják a helyüket.
3. A csendben szenvedő szingli
Egyrészt elégedettek, erős baráti és családi kapcsolatokaik vannak (27,6% tartozik ide), de saját magukkal már elég sok a bajuk: alacsony az önbecsülésük, sokat stresszelnek és az egészségi állapotuk sem a legjobb. Leginkább önmagukkal nincsenek kibékülve.
4. A "Nem az én hibám, hanem a tiéd" szingli
Meglepő, de csak kevesebb, mint 3%-nyi ilyen embert találtak a kutatók. Magas önbecsülés, minimális stressz és jó egészség jellemzi őket, de állandóan konfliktusba kerülnek a családtagjaikkal és barátaikkal. Ennek megfelelően a potenciális partnerekkel is, hiszen lételemük a nézeteltérés és a veszekedés.
5. A "Talán velem van a baj" szingli
Az ilyen egyedülálló (16,9%) leginkább önmagát okolja a kudarcokért, amelyek állandóan érik. Mind a barátaival, mind a családjával sok a konfliktusa, ráadásul tele van önértékelési problémákkal, sokat stresszel és ezt az egészsége is megsínyli. Ők azok, akik valahogy sorsüldözöttnek tűnnek, akiknek soha nem jön össze semmi, akik már nem is hisznek abban, hogy bármi összejöhet.
6. Az "egy kis ez, egy kis az" szingli
Ide tartozik az emberek 8,7%-a: a baráti kapcsolataik pozitívak és ez sokat segít nekik, de a családjukkal nincsenek kibékülve, alacsony az önértékelésük, sokat stresszelnek és rossz az egészségi állapotuk.
Valójában tehát csak az első csoport elégedett azzal, amije van és érzi teljesen jól magát az életében, de még a másodiknak sincs nagyobb problémája egy kis magányosságtól eltekintve.
Az utolsó négy csoportnak viszont kifejezetten sok gondja van, amelyekkel természetesen lehetne mit kezdeni annak érdekében, hogy javuljon a helyzete. De ehhez tisztán kellene látnia azt, hogy pontosan mi akadályozza az egészséges önértékelés és a jó kapcsolatok elérésében.
Itt arról konkrétan nem esett szó, hogy a romantikus társ hiányát hogy viselik, hiszen attól, hogy valaki szeretne mélyebb barátságokat, még nem biztos, hogy szerelmi kapcsolatra vágyik, de ha tisztázza magában, hogy mely személyiségjegyek jellemzőek rá és mi állhat a sikeres ismerkedés útjában, akkor célzottabban tud arra fókuszálni, amit meg kellene változtatnia, alkalomadtán szakember segítségével.