* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Verticordia , dátum: júl 23, 2022 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Azt szokás mondani, hogy nem létezik kapcsolat veszekedések nélkül, bár ez nem teljesen igaz: olyan kapcsolat nincs veszekedés nélkül, amelyben a felek együtt élnek. Ha csak együtt járunk valakivel, vagy egy pár vagyunk akár évek óta, de külön egzisztenciával, akkor igenis lehetséges nagyobb konfliktusok nélkül élni az életünket.
Ha mégis úgy adódik, hogy összeveszünk valamin, akkor nem árt, ha tudjuk, mivel csökkenthetjük a konfliktus élét, illetve hogyan kerülhetjük el, hogy a veszekedések egyre gyakoribbakká és hevesebbekké váljanak.
1. Ne vigyük túlzásba a személyeskedést, ne támadjunk túl fájó pontokon! Ha mégis megtettük, kérjünk érte bocsánatot, de vigyázzunk, mert vannak olyan dolgok, amelyeket nem lehet visszaszívni.
2. Ha nagyon elrontottunk valamit, vállaljuk érte a felelősséget, és ne azzal foglalkozzunk, hogyan hibáztathatjuk leghatékonyabban a másik felet. Ne az legyen az elsődleges, hogy megnyerjünk egy veszekedést!
3. Sose felejtsünk el bocsánatot kérni és őszintén bánjuk is meg, ha megsértettük a másikat! Ez persze olyasmi, amit egyoldalúan nem lehet gyakorolni, mindketten kellenek hozzá. De ha nem teljesen toxikus a kapcsolatunk, akkor a mi bocsánatkérésünket a partnerünké követi, mivel ő is szeretné rendbe hozni a dolgokat. Ha mindig csak mi kérünk bocsánatot, és a párunk sosem, akkor ott már nem lehet szeretetteljes kapcsolatról beszélni.
4. Ha valami mellett kiállunk, akkor legyenek érveink, ne csak dacból mondjuk, hogy ezt vagy azt akarjuk. Nincs bosszantóbb, mint az, ha valaki hatalmi szóval akar eldönteni egy vitát, nem hajlandó se érveket felhozni, se a másik érveit komolyan venni.
5. Legyünk képesek továbblépni akkor is, ha a vita nem vezetett eredményre. Vannak apróságokon kitörő viták, de vannak olyan veszekedések is, amelyek igazán fontos dolgok miatt törnek ki, és ezeket a témákat nem lehet szőnyeg alá söpörni, viszont egyetlen alkalommal megoldani se. Ilyenkor napoljuk el a problémát. Persze, ha nem valami sürgősen eldöntendő kérdésről van szó.
6. Ne az legyen a fő célunk, hogy legyőzzük a másikat, hanem az, hogy meggyőzzük. A párunk nem az ellenségünk. Ha az, akkor szakítsunk, mert nincs értelme vele maradni. (Jó, tudom, ez ennél sokkal bonyolultabb, ha házasok vagyunk, gyerekeink vannak, közös vállalkozásunk, stb.)
7. Tanuljunk az összetűzéseinkből és ne ismételjük ugyanazt a sémát! Sajnos ezt nagyon nehéz megvalósítani, mert szinte minden kapcsolatunkban (nem csak férfi/nő, illetve pár viszonylatban) játszmákat folytatunk és ezeknek a játszmáknak saját forgatókönyvük van, kinek-kinek előre „megírt” és állandóan ismételt szerepe. De ha nem vonunk le következtetéseket a konfliktusokból, akkor arra vagyunk ítélve, hogy addig játsszuk őket újra, amíg tart a kapcsolat.
8. Tegyünk erőfeszítést a kibékülés érdekében és kapcsolódjunk össze ismét! Rengeteg esetben mindössze annyi történik, hogy a veszekedés végén ki-ki távozik a helyzetből, majd némi idő elteltével úgy tesz, mintha mi sem történt volna, vagy a veszekedést még pár napnyi, esetleg hosszabb szeretet- és figyelemmegvonással súlyosbítja. Ez nyilván nem abba az irányba visz, hogy bármit is megoldjunk, csak még jobban elmérgesedik a konfliktus és lejtőre kerül az egész kapcsolat. Visszautalnék a 3. pontra: ha bocsánatot kérünk, akkor minderre azért jóval kisebb az esély. Annak érdekében, hogy újra közel kerüljünk egymáshoz, jó módszer az együtt nevetés, egy közös filmnézés, séta és persze, ha már nincs bennünk tüske, a békülős szex.
9. Ha olyasmin vesztünk össze, amit tényleg fontos megoldani, akkor vegyük elő a témát nyugodtabb körülmények között és próbáljuk indulatok nélkül átbeszélni. Ehhez az is kell, hogy mindketten hallgassuk meg a másik érveit és próbáljuk megérteni, miért gondolkodunk annyira másképp az adott kérdésről. Van-e mód kompromisszumra? Olykor van, máskor a kérdés csak igennel vagy nemmel válaszolható meg, ilyenkor a legnehezebb úgy közös döntést hozni, hogy mindketten elégedettek legyenek.
10. Ne hurcoljuk magunkban a veszekedés alatt felgyülemlett negatív indulatokat, vagyis ne gyűjtögessük a partnerünk rossz pontjait! És főleg, ha egyszer azt mondtuk, hogy megbocsátottunk, ne hánytorgassuk fel ugyanazt az esetet ezerszer.