* common.systemMessage *
Rendben
Mégsem
Írta: Verticordia , dátum: dec 16, 2023 , rovat: Párkeresés | 0 komment
Bocsánatot kérni az egyik legnehezebb dolog, főleg, ha nem erre vagyunk szocializálva. Noha gyerekként még azt tanuljunk, hogy be kell ismernünk a hibáinkat és tudnunk kell bocsánatot kérni, sőt, megbocsátani is, a felnőttektől általában azt láttuk, hogy ők nem igazán akartak se elnézést kérni, se megbocsátani, csak a gyerekektől várják el.
Így mire mi is felnőttek leszünk, esetleg azon vehetjük észre magunkat, hogy nem vagyunk képesek kiejteni a szánkon a bocsánat, sajnálom, hibáztam szavakat akkor, ha igazán fontos lenne. (Udvariasságból apróságokért képesek vagyunk többször is elnézést kérni.)
Vagy ahogy Elton John énekli: Sorry seems to be the hardest word. (Bocsánatot kérni a legnehezebb.)
De nem csak ez esik nehezünkre. Vannak más fontos mondatok is, amelyeknek kimondásához igazán nagy erőfeszítést kell tennünk… Igaz, hogy kimondani is nehéz, de úgy kimondani, hogy hiteles legyen, még nehezebb.
Dr. Cortney Warren, harvardi pszichológus ezeket a mondatokat tartja igazán fontosnak egy kapcsolat során:
Itt a magyar szóhasználat eléggé problémás, hiszen az, hogy értékelem, hogy erőlködsz vagy megerőlteted magad, nem igazán pozitív hangzású. De mikor látjuk, hogy a partner tényleg változtatni szeretne, csak még nem igazán sikerül neki, az is fontos, hogy a tudtára adjuk: nem kerülte el a figyelmünket, hogy erőfeszítéseket tesz, igyekszik javítani a magatartásán.
Szerethetünk valakit úgy, hogy igazából nem kedveljük… De jó esetben a partnerünket kedveljük is, illetve kedvelünk benne bizonyos dolgokat. Ezeket érdemes a tudtára adni, akkor is, ha abból indulunk ki, hogy már rég tudja. Nem elég egyszer elmondani, ismételgessük nyugodtan.
Sokszor annyira meg vagyunk győződve a magunk igazáról, hogy mindent, ami ettől különbözik, elutasítunk. De hátha segít a nagyobb békében, ha meghallgatjuk a partnerünk érveit, még ha ettől nem is engedünk a saját álláspontunkból, legalább megértjük, hogy ő miért gondolja másképp.
Nem egyszerű tényleg odafigyelni a másikra, de enélkül nem létezik működőképes párkapcsolat. Már egy ismerkedés kezdetén az egyik legvonzóbb dolog, ha oda tudunk figyelni a partnerre és nem csak a magunk mondanivalóját hajtogatjuk.
Ahogy a bevezetőben a bocsánatkérésről írtunk, azt is fontos kimondani, hogy megbocsátunk. Persze akkor, ha tényleg megbocsátottunk. Ne csak mondjuk, érezzük is át. És ne hánytorgassuk fel később állandóan azt, amit már megbocsátottunk, mert úgy nem lesz értéke az egésznek.
Lehetünk mérgesek, csalódottak, de ha fontos nekünk a kapcsolat, akkor fejezzük is ki, hogy kitartunk mellette, nem áll szándékunkban lelépni, megfutamodni a nehézségek elől.
Bármilyen evidens, ezt a szót sok hosszú távú kapcsolatban nem mondják már ki a partnerek. Persze ez is olyasmi, amit csak úgy, megszokásból nem érdemes mondani. Komolyan is kell gondolni ahhoz, hogy értelme legyen. De ha tényleg így érezzük, akkor alkalomadtán fejezzük is ki, ne csak cselekedetekkel éreztessük.